17-åringen fick debutera för SHL-laget

Karlskronas nye talang fick chansen – hyllar NHL-stjärnan.

Konrad Olsson

Kl.10:01, 13 september, 2017

2 bilder
  • Karlskronas talang Linus Karlsson kommer från Landsbro, precis som Erik Karlsson. Foto: Bildbyrån/KHK
    Karlskronas talang Linus Karlsson kommer från Landsbro, precis som Erik Karlsson. Foto: Bildbyrån/KHK
  • Linus Karlsson under träningsmatchen i ishockey mellan Karlskrona och Rögle. Foto: Magnus Lejhall/Bildbyrån
    Linus Karlsson under träningsmatchen i ishockey mellan Karlskrona och Rögle. Foto: Magnus Lejhall/Bildbyrån

Skadeproblemen i Karlskrona HK gjorde att klubbens tränare Ove Molin fick plocka in juniorcentern Linus Karlsson till tisdagens match mot Rögle BK. KHK vann med 5–3 i Jössarinken och under slutet av matchen fick Karlsson till slut gå ut på isen.

– Jag spelade inte så mycket och det var skönt med en vinst ändå. Vi behövde det efter förra matchen. Jag spelade bara ett byte på slutet av matchen. Det var bara att gå in och köra och göra det jag är bra på, säger han.

LÄS MER: Onödigt spännande när KHK besegrade Rögle

Hur var känslan att debutera?

– Det har alltid varit en dröm att spela med ett SHL-lag. Det är ett mål som är avklarat. Sedan strävar man alltid efter mer. Man ser ju att det går betydligt fortare än vad man är van vid. Så det är en stor skillnad.

En träning med A-laget hann det bli innan beskedet att han skulle spela kom under måndagen. Under säsongen är det troliga att Karlsson främst får spela med klubbens J20-lag och därefter finns möjligheten att få chansen i SHL.

– Jag ser det bara som en bonus om det går bra med J20. Det är bara en bonus att få vara med. Först gäller det att prestera i J20.

Karlsson är 17-årig center som fyller 18 i mitten av november. Han kommer närmast från moderklubben Boro/Vetlanda HC i småländska Landsbro där han de två senaste säsongerna har spelat i division 2. Nu har Karlskrona lockat honom att flytta till Blekinge.

– Det är jättebra med spelarna och skolan här. De har hjälpt mig jättemycket och är en jättebra klubb. I Landsbro spelade jag seniorhockey och här spelar jag med juniorer. Det går lite fortare i Superelit än i division 2. Jag börjar komma in i det mer så det är skönt.

Från Landsbro i Vetlanda kommun även KHK-forwarden Joseph Jonsson men framförallt NHL-proffset Erik Karlsson som räknas som en av världens bästa spelare.

– Vi är inte släkt men man kan nästan tro det. Det är inte jättemånga som heter Karlsson där men någon mer är det, säger Linus Karlsson.

Har ni stött på varandra?

– Ja, man känner alla. Det bor runt 1 000 människor där så alla känner varandra där. Erik känner man lite och han har alltid hjälpt mig. Vi åkte mycket under allmänhetens åkning så han har alltid varit en idol och en väldigt bra förebild för mig.

 

FaktaLinus Karlsson

Ålder: 17 år (991116).

Position: Center.

Längd: 186 centimeter.

Vikt: 79 kilo.

Klubbar: Boro/Vetlanda HC (moderklubb), Karlskrona HK.

Karlskronas försäsongsmatcher
17/8: Tingsryd-Karlskrona 1–0 (Nelson Garden Arena, Tingsryd)
24/8: Karlskrona–Oskarshamn 3–2 e.str. (Soft Center Arena, Kallinge)
29/8: Karlskrona–Linköping 2–1 (Borohallen, Landsbro)
7/9: Karlskrona–Malmö 1–7 (NKT Arena, Karlskrona)
12/9: Karlskrona–Rögle 5–3 (Jössarinken, Mörrum)
14/9: Karlskrona–Växjö (NKT Arena, Karlskrona)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Sebastian bygger unika instrument: ”Påminner om en gitarr”

"När jag var liten ville jag lära mig spela men hade inte råd".

Mattias Nilsson

Kl.20:58, 21 februari, 2018

Sebastian bygger unika instrument: ”Påminner om en gitarr”
Foto: Riff Music.

Förra året byggde han en klarinettsax och ett xylofoninstrument.
Nu är det dags igen.

Sebastian George i Karlshamn är beredd att ännu en gång slå världen med häpnad och nu med ett egentillverkat stränginstrument.

– Den påminner om en gitarr för att den ser ut som en riktig gitarr och man spelar på samma sätt. Skillnaden med denna är att man kan få fram olika ljud på den genom att sätta in olika resonanslådor. På en elgitarr skruvar eller trycker du på knappar och rattar och sedan sker det på elektronisk väg.
På min sker det helaukustiskt istället, säger Sebastian George.

riff-1
Foto: Riff Music.

Han berättar hur det säregna instrumentet, som tog fem veckor att bygga, är konstruerat:

– Strängarna sitter fast i halsen och är sedan i sin tur monterade i en järnram som förljer med när du fäller upp halsen. På så sätt kan du sätta in de olika resonanslådorna, utan resonanslådor är det bara en vanlig akustisk gitarr.

Intresset för att bygga egna instrument kom tidigt för den i dag 30-årige Sebastian George.

– Som ung ville jag lära mig olika instrument men hade inte råd. Då kom jag på att man kanske kunde bygga egna så jag tog det simpla och billiga material som jag hade tillgång till i hemmet, i skolan, i mataffären och så vidare. På den vägen är det.

För tillfället är den nybyggda gitarren inne på finjustering på Riff Music i Ronneby.

Till vardags jobbar Sebastian som vaktmästare på Karlshamns golfklubb och ägnar fritiden åt att bygga diverse saker, inte bara musikinstrument.

Vad blir nästa projekt?
– En 5-strängad basgitarr, eller nåt i den stilen åtminstone. Sedan kan det ju dyka upp ett nytt projekt när man minst anar det. Jag brukar säga att helt plötsligt kan det slå till i huvudet på mig sedan så har jag ett nytt projekt.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Laddar för tuffa vinterloppet

"Hoppas att folk passar på att prova detta".

Mattias Nilsson

Kl.17:02, 21 februari, 2018

Laddar för tuffa vinterloppet
Foto: ROK.

Snart är det dags för ROK Trailrun – ett motionslopp i vintermiljö runt Karlsnäsgården i Ronneby.

Det är ROK – Ronneby orienteringsklubb – som står bakom arrangemanget som blir lite av en värdemätare för att se hur det står till med flåset efter vintern.

– Man tar sig runt 6 eller 12 kilometer i terrängen genom att följa ett snitselband. Start och mål sker vid Karlsnäsgården, berättar Pernilla Bökman från klubben.

Loppet springs den 10 mars.
– Vi hoppas på ett stort deltagande och att folk passar på att prova traillöpning.

Hur ska man bäst förbereda sig inför det här?
– Ut och röra på sig, springa, åka skidor eller gå på gym. Det gäller att ha en positiv och nyfiken inställning så har man kul och tar sig runt, säger Pernilla Bökman.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Sydsvenska lärosäten skaffar kontor i Bryssel

Vill få större genomslagskraft inom EU.

Mattias Nilsson

Kl.14:20, 21 februari, 2018

Sydsvenska lärosäten skaffar kontor i Bryssel
Foto: BTH.

Blekinge Tekniska högskola, Högskolan i Halmstad, Högskolan Kristianstad, Lunds universitet, Malmö universitet och Sveriges Lantbruksuniversitet samarbetar sedan länge för att möta samhällsutmaningar som medför nya krav på högre utbildning och forskning, skriver man i ett pressmeddelande.

Nu har de olika sydsvenska lärosätena inrättat ett gemensamt kontor i Bryssel för att skapa nätverk och större genomslag bland EU:s institutioner.

Det handlar också om att nå större framgångar med mer forskningsmedel från EU.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Livshotande sjukdomen ökar mest i Blekinge

Ett av de landsting i landet där ökningen är störst.

Mattias Nilsson

Kl.11:57, 21 februari, 2018

Livshotande sjukdomen ökar mest i Blekinge
Foto: Per Groth/Bildbyrån.

Mellan 2014 och 2015 ökade antalet fall av kvinnor som insjuknat i livmoderhalscancer med 20 procent, eller runt 100 personer i landet, enligt nya siffror från Cancerfonden, rapporterar Sveriges Radio.

Trots att nästan 80 procent av landets kvinnor tar cellprover för att förebygga sjukdomen, ökar den alltså och i vissa regioner ökar den mer än i andra.

Till dessa hör landstinget i Blekinge där fallen av livmoderhalscancer ökat mest.

Övriga landsting där sjukdomen ökat mest är enligt Cancerfondens rapport  Östergötland, Jönköping, Halland, Värmland, Örebro och Dalarna.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Örn dog av ny fågelinfluensa – första fallet i Sverige

Jordbruksverket konstaterar sjukdomen.

Mattias Nilsson

Kl.10:26, 21 februari, 2018

Örn dog av ny fågelinfluensa – första fallet i Sverige
Foto: Jordbruksverket.

En havsörn som dog i Blekinge bar på en fågelinfluensa av typen H5N6, skriver Jordbruksverket.

Denna typ av virus har inte påvisats i Sverige tidigare, men har rapporterats från några länder i Europa under vintern. Viruset har inte visat sig utgöra risk för människor till skillnad från det H5N6-virus som cirkulerar i Asien.

– Detta är det första fallet av H5N6 i Sverige. Viruset har cirkulerat i Europa, och förutom på vilda fåglar har även några utbrott på tamfågel, inklusive enstaka kommersiella fjäderfäbesättningar förekommit. För att undvika spridning till fjäderfä är det viktigt att fjäderfäproducenter och hobbyfågelägare har goda smittskydds­rutiner och i möjligaste mån förhindrar kontakter mellan tam- och vildfågel, säger Karin Åhl som är stf enhetschef på enheten för häst, fjäderfä och vilt.

– Viruset är nära besläktat med H5N8 som cirkulerade bland vilda fåglar i Sverige under 2016 och 2017, och då även orsakade utbrott hos fjäderfä. Medan H5N8 fick en massiv spridning i stora delar av Europa har H5N6 inte rapporterats i alls samma omfattning och inte heller förknippats med samma dödlighet, säger Karl Ståhl, biträdande statsepizootolog på SVA.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng