Laddar

Fotbollsguiden – 9 september: I dag spelas 35 lokala matcher

Sugen på att gå på lite fotboll i dag? I helgen spelas det hundratals matcher både på senior och ungdomsnivå. 24Blekinge har satt ihop en guide med samtliga lokala matcher.

delningar

Förutom de lokala matcherna spelas även Växjö United–IFK Karlshamn i herrarnas Division 3 Sydöstra Götaland på Rimnersvallen med matchstart klockan 15.00.

 Div 1 Södra, herrar 16:00 FK Karlskrona – Ängelholms FF, Västra Mark IP

Div 2 Östra Götaland, herrar 14:00 Asarums IF FK – Hässleholms IF, Asarums IP A-plan

Div 3 Sydöstra Götaland, herrar 14:00 Saxemara IF – Älmhults IF, Hejan Saxemara 15:00 IFK Karlshamn – Ljungby IF, Vägga IP 1 15:00 Sölvesborgs GoIF – Växjö United FC, Svarta Led

Div 1 Södra Götaland, damer 13:00 Lörby IF – Borgeby FK, Lörby Park

U17 Div.1 Södra Götaland 13:00 FK Karlskrona – Lunds BK, Arena Rosenholm

Div 4 herrar 14:00 Lyckå FF – Jämshögs IF, Lyckåvallen 15:00 Listerby IK – Högadals IS, Åsavallen

Div 5 Herrar 13:00 Mörrums GoIS FK – Kristianopels GoIF, Laxvallen IP 14:00 FK Sölvesborg United – Backaryd SK, Ringaslätt 14:00 Hoby GIF – AIK Atlas, Bräknevallen 14:00 Märserums IF – IF Trion, Märserums IP

Div. 6 Herrar A 14:00 Hasslö GoIF – Sillhövda AIK, Skärgårdsvallen 14:00 Hällaryds FF – Belganet-Hallabro IF, Klockarebacken 16:00 Johannishus SK – Ramdala IF, Rydsplanen

Div. 6 Herrar B 15:00 Bj/Pukaviks IF – Blåningsmåla IF/Eringsboda SK, Pukaviks IP

P14 Kompisligan Blå (9) Höst 13:00 Nättraby GoIF 2 – Jämjö GoIF, Nättraby IP

P14 Kompisligan Gul (9) Höst 11:00 Hoby GIF – BK Union, Bräknevallen 11:00 Kristianopels GoIF – Sölvesborgs GoIF 2, Fågelmara IP 13:00 Jämshögs IF – Asarums IF FK 3, Motorpavallen

P14 Kompisligan Vit (11) Höst 14:00 Olofströms IF 1 – Sölvesborgs GoIF 1, Dannfältet

P14 Kompisligan Grön (11) Höst 11:00 IFK Karlshamn – Saxemara IF 2, Vägga IP

P12 Kompisligan Vit Höst 11:00 Ramdala IF – Sölvesborgs GoIF 2, Säbyvallen

P12 Kompisligan Grön Höst 10:00 Nättraby GoIF – Jämjö GoIF, Nättraby IP 16:00 Lyckå FF 1 – Sölvesborgs GoIF, Lyckåvallen

P12 Kompisligan Gul Höst 11:00 Högadals IS – Asarums IF FK 2, Högadalsplanen 11:00 Jämshögs IF – Sillhövda AIK, Motorpavallen

P11 Kompisligan Blå Höst 11:00 AIK Atlas – Nättraby GoIF, Havsvallen

P11 Kompisligan Grön Höst 10:00 FK Karlskrona 3 – Hasslö GoIF, Lyckåvallen

F16 Kompisligan Höst 10:45 Listerby IK – Sölvesborg/Lörby, Åsavallen 1

F14 Kompisligan Höst 14:00 Belganet-Hallabro IF – Asarums IF FK (9), Björkvallen

Div 2 Sydöstra Götaland Dam 15:00 Team Södermöre – Karlskrona FF, Tvärskogs IP 15:00 Nättraby GoIF – Glömminge IF, Nättraby IP 15:00 Runsten/Möckleby IF – Ramdala IF, Runvallen