KLART: Brynäs IF värvar viktig KHK-spelare | Nyheter i Blekinge – 24 timmar om dygnet – Helt gratis

KLART: Brynäs IF värvar viktig KHK-spelare

"Mycket bra och spännande nyförvärv till vår trupp."

Nanna Jami

Kl.10:38, 9 april, 2018

KLART: Brynäs IF värvar viktig KHK-spelare
Foto. Bildbyrån

Nu står det klart att centern Joel Kellman har skrivit på för Brynäs IF. Han kommer närmast från spel med Karlskrona HK. 

– Joel är en väldigt bra center, han har presterat bra i Karlskrona där han de senaste tre säsongerna absolut varit en av de bästa i truppen. Vi ser 23-årige Joel som ett mycket bra och spännande nyförvärv till vår trupp inför de två kommande säsongerna, säger Stefan Bengtzén sportchef Brynäs IF i ett pressmeddelande.

– Jag är jätteglad över att komma till Brynäs IF, det är en förening som jag hört mycket gott om och av de signaler jag fått så känns det som att föreningen vill fram och vill vara i SHL-toppen. Det ska bli riktigt kul att komma på plats, säger Joel Kellman.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Forwarden lämnar KHK: ”Jag har fina minnen”

"Det är en fantastiskt bra kille, med en väldigt skön vinnarskalle."

Nanna Jami

Kl.11:02, 20 april, 2018

Forwarden lämnar KHK: ”Jag har fina minnen”
Foto: Bildbyrån

Nu står det klart att forwarden Joachim Rohdin som representerat Karlskrona HK under tre säsonger är klar för Brynäs IF. 

– Vi är mycket stolta över Jockes utveckling i vår juniorverksamhet, och väldigt glada över att han nu gör comeback hos oss i Brynäs IF. Jag har personligen alltid gillat Jocke, han var tidigt en framträdande spelare i vår juniorverksamhet med mycket bra karaktär och attityd och med hjälp av sin inställning jobbade han hårt och utvecklades till en stark, uthållig och vältränad spelare med en stark skridskoåkning och ett mycket bra skott. Det är en fantastiskt bra kille, med en väldigt skön vinnarskalle, säger Tomas Thelin, utvecklingsansvarig Brynäs IF i ett pressmeddelande.

– Det känns riktigt rolig och inspirerande att vara tillbaka. Jag har fina minnen från föreningen, speciellt från SM-guldet 2012 och jag har alltid haft en vilja att komma tillbaka och spela i Brynäströjan, säger Joachim Rohdin.

Han ansluter till truppen den 1 maj.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Stora förändringar i KHK – stortalang värvas

Dessutom: Ove Molin kvar och poängproducerande back in.

Viktor Andersson

Kl.22:02, 18 april, 2018

Stora förändringar i KHK – stortalang värvas
Patric Larsson. Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN.

Besvikelse-dimman har skingrat sig framför NKT Arena. Nu ska det byggas lag, nu ska gråten bli till skratt.

KHK vill tillbaka och under onsdagen kom ett tydligt exempel på det.

På en presskonferens under kvällen kom en mängd besked och förstärkningar.

Två spelare presenterades: Kalle Miketinac kommer på lån från Frölunda och Daniel Norbe ansluter från Tingsryd. Backen gjorde fina 20 poäng förra säsongen.

–  Kalle som kommer tillbaka till KHK är en ung hockeytalang. Han är en offensiv kraft och en center som är duktig med puck, har bra speed och fysik, säger sportchfen Patric Larsson.

– En riktigt duktig två-vägsback som kan spela både boxplay och powerplay. Han har bra fysik, ett bra skott och är snabb på skridskorna. Också en spelare som passar in väl i vår spelidé, fortsätter Larsson.

KHK väljer också att behålla Ove Molin. Trots att fans skrikit på tränarens avgång blir tränaren kvar i klubben.

Ove har ett bra ledarskap och besitter stor hockeykunskap. Jag är glad att Ove är kvar och att han är en del av det lag vi nu vill bygga med en ny och tydlig spelidé, säger Patric Larsson.

Tillsammans kommer han att kampera ihop med Arto Miettinen som flyttas upp från klubbens J20-lag.

–  Arto är en modern tränare som ihop med Timo gjort det fantastiskt bra i J20. Det är en tränare med bra attityd, blick för spelet och som plockar ut det bästa av varje spelare. Jag tycker han passar bra in i vårt lagbygge och kompletterar Ove på ett bra sätt. Kontraktet är skrivet på 2 år, säger Sportchef Patric Larsson om Arto Miettinen.

Därtill har klubbens supertalang Linus Karlsson skrivit på ett nytt kontrakt, detta trots intresse från SHL-lag valt att stanna.

– Vi är oerhört glada över att Linus vill stanna. Klokt beslut av Linus. En kreativ spelare som göra andra bättre. Klok spelare som hittar passningsvägar och mål, säger Larsson.

Också Joseph Jonsson har signat ett nytt kontrakt.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

UPPGIFTER: Carl Persson till Malmö

KHK-målskytten ser ut att välja bort Rögle.

Viktor Andersson

Kl.17:28, 18 april, 2018

UPPGIFTER: Carl Persson till Malmö
Carl Persson. Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN.

Joel Kellman valde Brynäs, nu ser det ut som att Carl Persson kommer att gå till Malmö Redhawks och endast Konstantin Komarek från KHK:s superkedja verkar bli kvar till nästa säsong, detta enligt uppgifter till Helsingborgs Dagblad.

Tidningen har tidigare avslöjat att målskytten Persson skulle ha varit på till Rögle men nu verkar det i stället som att Malmö får ta del av Carl Perssons talanger.

– Det blir klart till helgen, säger Carl Persson till HD.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

BESKEDET: Tränarna lämnar KHK

"Att slutet på säsongen blev som det blev är tufft för oss alla."

Nanna Jami

Kl.15:46, 18 april, 2018

BESKEDET: Tränarna lämnar KHK
Foto: Mattias Nilsson.

På onsdagen kom beskedet att assisterade tränaren i herrlaget Mikael Aaro tackar nej till en förlängning i Karlskrona HK. KHK avbryter även samarbetet med målvaktstränare Anders Palm.

– Jag och Patric har under lång tid pratat om en förlängning. Mitt beslut att tacka nej till en fortsättning i klubben har växt fram med tiden och det finns olika anledningar till mitt beslut. Det har varit två lärorika år med klubben i SHL, säger Mikael Aaro i ett pressmeddelande och fortsätter:

– Till sist vill jag tacka alla jag arbetat med i hela klubben ingen nämnd ingen glömd. Ett stort tack till all publik som stöttat oss i med och motgång, ni är guld värda. Likt under min tid som spelare i klubben gör ni ett fantastiskt jobb med att skapa magisk stämning i arenan. Att slutet på säsongen blev som det blev är tufft för oss alla men hoppas klubben kommer stärkt ur detta.

– Det är helt klart blandade känslor och såklart mycket tråkigt. Jag har under mina fem år i Karlskrona haft en mycket bra tid. Staden, klubben och fansen har gjort det lätt att trivas. Trots det mycket bistra slut denna säsongen fick så bär jag med mig otroligt mycket både som människa och tränare, säger Anders Palm.

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Mattias Guter klar för KHK-dödaren

Timrå nästa klubbadress för KHK:s målskytt.

Viktor Andersson

Kl.14:55, 16 april, 2018

Mattias Guter klar för KHK-dödaren
Mattias Guter in action. Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN.

Först var han med om att förlora den sjunde och avgörande matchen mot Timrå. Nu uppges KHK:s Mattias Guter vara klar för just Medelpads-laget, detta enligt uppgifter till Sportbladet.

Guter som under den gångna säsongen svarade för 13 mål i grundserien, näst bäst i KHK, har under sina tre säsonger varit en notorisk målskytt och gjort totalt 47 mål.

Men likt Joel Kellman, en annan poängplockare i KHK, blir det alltså inget spel i Allsvenskan för Guter nästa säsong.

Kontraktet ska vara skrivet på två år och enligt Sportbladet fanns även AIK med i bilden.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng