Dagens lokala fotbollsmatcher – 6 augusti

Dagens fotbollsmatcher i Blekinge.

Sebastian Ahokas

Sebastian Ahokas

Kl.07:52, 6 augusti, 2017

Dagens lokala fotbollsmatcher – 6 augusti
Foto: Arkiv

U19 Div.1 Södra Götaland
15:00 FK Karlskrona – FC Trelleborg, Västra Mark IP

 

U17 Allsvenskan Södra
16:00 Mjällby AIF – Örgryte IS FF, Strandvallen A-plan

 

P15-17 Kompisligan Div 2 Väst
17:00 SgIF/SGB United – Jämshögs IF, Svarta Led

 

P15-17 Kompisligan Div 2 Öst
14:30 Nättraby/Hasslö – Kallinge SK,  Nättraby IP

17:00 Ramdala IF – Rödeby AIF, Säbyvallen

 

P12 Kompisligan Vit Höst
IFK Karlshamn – Sölvesborgs GoIF 2Vägga IP

11:00 Jämshögs IF 1 – Saxemara IF,  Motorpavallen

 

P12 Kompisligan Grön Höst
Sölvesborgs GoIF – Lyckå FF 1, Svarta Led

10:00Jämjö GoIF – Nättraby GoIF, Jämjö IP

 

P12 Kompisligan Gul Höst
AIK Atlas – Sillhövda AIK, Havsvallen

Olofströms IF – Asarums IF FK 2, Lilla Holje

 

P11 Kompisligan Blå Höst
17:00 Listerby IK – FK Karlskrona 5, Åsavallen

 

P11 Kompisligan Grön Höst
Olofströms IF 2 – Hasslö GoIF, Holjeskolan

 

P11 Kompisligan Vit Höst
12:00 Rödeby AIF 2 – Nättraby GoIF 1, Åvallen

 

F16 Kompisligan Höst
18:00 FK Karlskrona – Rödeby AIF,  Hästö IP 1

 

F14 Kompisligan Höst
Jämjö GoIF (9) – IFK Karlshamn,  Jämjö IP

 

F12 Kompisligan Höst
17:00 Rödeby AIF – Ramdala IF 1, Åvallen

18:00 Listerby IK – Olofströms IF/BK Union 2, Åsavallen

 

Div 2 Sydöstra Götaland Dam
17:00 Kalmar Södra IF – Runsten/Möckleby IF, Skyttis

 

Div 3 Södra Dam
17:00 Nättraby GoIF B – Smedby BoIK, Nättraby IP

17:00 SGIF/Lörby IF U – Madesjö IF, Lörby Park

 

Div 4 Blekinge Dam
17:00 Hällaryds IF (9-m) – Rödeby AIF, Klockarebacken

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Nu ska bästa ungdomsledaren utses

Dags att nominera.

Mattias Nilsson

Mattias Nilsson

Kl.10:59, 18 oktober, 2017

Nu ska bästa ungdomsledaren utses
Foto: 24Blekinge.se.

25 000 kronor och en enorm ära är vad som väntar den person som utses till bästa ungdomsledare i Karlshamns kommun i år.

1990 beslutade kommunen att inrätta ett stipendium för ungdomsledare i Karlshamn.

Man ville lyfta och framhålla ledarna i den omfattande ungdomsverksamhet som bedrivs inom föreningslivet och stipendiet delas årligen ut till ungdomsledare som utfört ett mångårigt arbete till gagn för föreningslivet i kommunen, skriver kommunen på sin hemsida.

Nu kan man nominera vem man anser borde få mottaga priset.

Före den 5 november ska man skicka sin nominering till:

Karlshamns kommun, Fritidsnämnden, 374 81 Karlshamn

eller e-posta till fritidsnamnden@karlshamn.se.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Mjällby tappar skyttekung – går till Superettan

Därför lämnar han Listerlandet.

Mattias Nilsson

Mattias Nilsson

Kl.08:41, 18 oktober, 2017

Mjällby tappar skyttekung – går till Superettan
Foto: Bildbyrån.

Mjällbys skyttekung Mamodo Moro kommer inte att spela vidare i Mjällby AIF. 

Anledningen är klubbens miss kring Moros lön vilket gör att Migrationsverket inte förnyar hans arbetstillstånd.

I stället kommer han nu att ta nya tag i Superettan hos Helsingborgs IF. 

– Mjällby AIF är, trots omständigheterna, stolta och glada att vi som klubb kunnat spela en viktig roll för Moro när det gäller hans fantastiska utveckling som fotbollsspelare. Vi är övertygade att han nu kommer att ta nästa steg på utvecklingstrappan hos Helsingborgs IF, säger Mjällbys ordförande Magnus Emeus i ett uttalande på klubbens hemsida.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Goda kvalutsikter för Mjällby

Det blev storvinst för Mjällby AIF under söndagens match mot Assyriska BK.

Fanny Olsson

Fanny Olsson

Kl.17:22, 1 oktober, 2017

Goda kvalutsikter för Mjällby
Arkivfoto: Andreas L Eriksson/Bildbyrån.

Mjällby AIF besegrade Assyriska BK med 4–1 hemma på Strandvallen  under söndagens match och laget är nu bara en poäng ifrån kvalplatsen till superettan, en kvalplats som för tillfället innehas av Göteborgslaget Utsikten.

Mohammed Mbye gjorde det första målet, redan efter åttonde minuten.
Kort därefter gjorde Izuchukwu Emeh halvtidssiffrorna till 2–1.

Granit Stagova stod för tredje målet och Joel Nilsson, avslutade matchen med 4-1.

Det återstår fem omgångar av söderettan och nästa match för Mjällby är mot Rosengård nästa söndag.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Fotbollsguiden – 1 oktober: 40 lokala matcher

Sugen på att gå på lite fotboll i dag? I helgen spelas det hundratals matcher både på senior och ungdomsnivå. 24Blekinge har satt ihop en guide med samtliga lokala matcher.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.08:15, 1 oktober, 2017

Fotbollsguiden – 1 oktober: 40 lokala matcher
Foto: Pixabay.

Div 1 Södra, herrar
15:00 Mjällby AIF–Assyriska BK, Strandvallen

Div 3 Sydöstra Götaland, herrar
14:00 Saxemara IF–Sölvesborgs GoIF, Hejan Saxemara

Div 1 Södra Götaland, damer
14:00 Asarums IF FK–Glimåkra IF, Asarums IP A-plan

Div 5 Herrar
14:00 Asarums IF FK U–AIK Atlas, Asarums IP konstgräs
14:00 Backaryd SK–Märserums IF, Vitavallen
14:00 FK Karlshamn United–Hoby GIF, Marieborg
14:00 IF Trion–Kallinge SK, Spjutsbygds IP
14:00 Kristianopels GoIF–BK Union, Fågelmara IP
14:00 Mörrums GoIS FK–FK Sölvesborg United, Laxvallen IP

Förkval div.5 omg.1 match 1
12:00 Sillhövda AIK–Bj/Pukaviks IF, Bredasjön

Förkval div.5 omg.1 match 2
12:00 Hasslö GoIF–Blåningsmåla IF/Eringsboda SK, Skärgårdsvallen

Reserv 21 matcher
15:00 Högadals IS–Sölve BK, Högadalsplanen

P15-17 Kompisligan Div 2 Väst
15:00 Jämshögs IF–Saxemara IF, Motorpavallen
17:00 SgIF/SGB United–Mörrum/Pukavik, Svarta Led

P15-17 Kompisligan Div 2 Öst
15:00 Nättraby/Hasslö–Rödeby AIF, Nättraby IP
17:00 Jämjö GoIF 1–Ramdala IF, Jämjö IP

P14 Kompisligan Gul (9) Höst
11:30 Mjällby AIF 2–Kristianopels GoIF
17:00 Sölvesborgs GoIF 2–Nättraby GoIF 3, Svarta Led

P14 Kompisligan Vit (11) Höst
11:00 IFK Karlshamn 1–FK Karlskrona 2, Vägga IP

P14 Kompisligan Grön (11) Höst
11:00 Asarums IF FK 2–Olofströms IF 2, Asarums IP

P12 Kompisligan Vit Höst
11:00 Jämshögs IF 1–Lyckå FF 2
15:00 Sölvesborgs GoIF 2–Asarums IF FK 1, Svarta Led

P12 Kompisligan Grön Höst
10:30 Jämjö GoIF–Sölvesborgs GoIF, Jämjö IP
16:00 Lyckå FF 1–FK Karlskrona, Lyckåvallen

P12 Kompisligan Gul Höst
10:00 Mörrums GoIS FK 2–Högadals IS, Laxvallen IP
16:00 Asarums IF FK 2–Sillhövda AIK

P11 Kompisligan Blå Höst
11:00 Olofströms IF 1–Listerby IK, Lilla Holje
13:00 Nättraby GoIF–Hoby GIF, Nättraby IP
14:30 FK Karlskrona 5–AIK Atlas, Lyckåvallen

P11 Kompisligan Grön Höst
11:00 Kallinge SK–Mörrums GoIS FK, Jernvallen
13:00 FK Karlskrona 2–Rödeby AIF, Lyckåvallen

P11 Kompisligan Vit Höst
10:00 Saxemara IF–Mjällby AIF 2, Hejan Saxemara
13:00 FK Karlskrona 4–Jämshögs IF, Lyckåvallen

F16 Kompisligan Höst
15:00 FK Karlskrona–Olofströms IF/BK Union (9), Hästö IP 1
17:00 Rödeby AIF 1–Jämshögs IF, Åvallen

F14 Kompisligan Höst
14:00 Belganet-Hallabro IF–Rödeby AIF, Björkvallen
14:00 Ramdala IF (9)–Sölvesborg/Lörby (9), Säbyvallen
16:00 Asarums IF FK (9)–FK Karlskrona 2 (9), Asarums IP

F12 Kompisligan Höst
11:00 Nättraby/Hasslö–Olofströms IF/BK Union 1, Nättraby IP

Div 2 Sydöstra Götaland Dam
17:00 Lindsdals IF–Kristianopels GoIF, Fjölebro IP

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Fotbollsguiden – 30 september: 27 lokala matcher

Sugen på att gå på lite fotboll i dag? I helgen spelas det hundratals matcher både på senior och ungdomsnivå. 24Blekinge har satt ihop en guide med samtliga lokala matcher.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.08:58, 30 september, 2017

Fotbollsguiden – 30 september: 27 lokala matcher

Div 4 herrar
14:00 Hällaryds IF–Jämshögs IF, Klockarebacken
14:00 Högadals IS–Hörvikens IF, Vägga IP
14:00 Jämjö GoIF–Lyckå FF, Jämjö IP
14:00 Olofströms IF–Nättraby GoIF, Lilla Holje
14:00 Sölve BK–Listerby IK, Svarta Led

Reserv Västra
11:30 Saxemara IF–Belganet-Hallabro IF, Hejan Saxemara

P15-17 Kompisligan Div 2 Väst
13:00 Mjällby AIF 2–Olofströms IF, Strandvallen

P15-17 Kompisligan Div. 1 Höst
11:00 Ronneby BK–Hörvikens IF, Brunnsvallen

P14 Kompisligan Blå (9) Höst
11:00 Jämjö GoIF–FK Karlskrona 3, Jämjö IP

P14 Kompisligan Gul (9) Höst
11:00 Mörrum/Pukavik–Hoby GIF, Pukaviks IP
13:00 Jämshögs IF–FK Karlskrona 5, Motorpavallen

P14 Kompisligan Grön (11) Höst
15:00 Saxemara IF 2–Mjällby AIF 1, Hejan Saxemara

P12 Kompisligan Vit Höst
10:00 Mörrums GoIS FK 1–IFK Karlshamn, Laxvallen IP
10:00 Saxemara IF–Rödeby AIF, Hejan Saxemara
11:00 Ramdala IF–Belganet-Hallabro IF, Säbyvallen

P11 Kompisligan Blå Höst
13:30 BK Union–FK Karlskrona 1

P11 Kompisligan Grön Höst
09:30 IFK Karlshamn 1–Olofströms IF 2, Vägga IP
11:00 Hasslö GoIF–Rödeby AIF 3, Skärgårdsvallen

P11 Kompisligan Vit Höst
10:00 FK Karlskrona 4–Sölvesborgs GoIF
14:00 Nättraby GoIF 1–Sölvesborgs GoIF, Nättraby IP

F14 Kompisligan Höst
11:00 Hoby GIF (9)–FK Karlskrona 1 (9), Bräknevallen

F12 Kompisligan Höst
11:00 Olofströms IF/BK Union 2–Rödeby AIF, Brunnsängen IP

Div 2 Sydöstra Götaland Dam
15:00 Glömminge IF–Karlskrona FF, Glömmingelunden
15:00 Ramdala IF–Kalmar Södra IF, Säbyvallen
15:00 Ronneby BK–IFK Karlshamn, Brunnsvallen
15:00 Runsten/Möckleby IF–Team Södermöre, Runvallen

Kval till Div 2 Dam
14:00 SGIF/Lörby IF U–Egnahems BK, Lörby Park

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng