KLART: Han blir ny sportchef i KHK

Han blir ny sportchef i Karlskrona HK.

Nanna Jami

Kl.12:29, 12 maj, 2017

KLART: Han blir ny sportchef i KHK

Nu står det klart att 47-årige Patric Larsson som tidigare varit sportchef för Tingsryds AIF, blir ny sportchef i Karlskrona HK. Kontraktet är skrivet på fyra år.

Larsson har sex säsonger som back i KIK och var med och tog klubben till division 1 på den tiden. Han har även två säsonger med TAIF. De senaste åren har Patric Larsson verkat som ledare, scout och sportchef i Tingsryd.

Han efterträder Michael Sundlöv som numera är ny sportchef i Modo.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Wikegårds kritik: ”Känns inte bra i magen”

Hoppade av sitt uppdrag mitt i säsongen – nu kritiseras KHK:s förre klubbdirektör.

André Eriksson

Kl.15:17, 21 februari, 2018

Wikegårds kritik: ”Känns inte bra i magen”
Charlotte Gustavsson och Niklas Wikegård. Foto: BILDBYRÅN

I måndags kom beskedet att Karlskrona HK:s klubbdirektör Charlotte Gustavsson hoppar av sitt uppdrag med omedelbar verkan – efter bara nio månader på posten.

Det hette att Charlotte Gustavsson och KHK-styrelsen ”har olika syn på klubbens utveckling under säsongen som gått samt den framtida strategiska utvecklingen”.

LÄS MER: EXTRA: Klubbdirektören lämnar KHK

–  Det stämmer, det är ett kritiskt läge för klubben, och då ställer jag min plats till förfogande. Så att styrelsen kan hitta en person som kan ta vid efter det arbete som jag påbörjat och kommit en bra bit med. Det är väldigt odramatiskt, och jag önskar självklart KHK all lycka framöver, sa Charlotte Gustavsson i ett pressmeddelande då.

Nu riktar den folkkäre experten Niklas Wikegård hård kritik mot Charlotte Gustavsson via ett videoinlägg från sitt Instagramkonto.

– Ett jättetufft uppdrag både sportsligt och ekonomiskt och jag vet att det är jobbigt säkert hela tiden. Jag förstår att man har ont i magen, jag förstår att det är nästan ett berg av ouppnåeliga uppgifter som rullar på hela tiden i den typen av förening just nu, men har man tagit på sig ett uppdrag så slutför man det både ekonomiskt och sportsligt, säger Niklas Wikegård i videoklippet.

Experten fortsätter:

– De här säsongerna går ju fram till man har spelat sin sista hockeymatch och man analyserar det ekonomiska utfallet. Att hoppa av under säsong, nej, det känns inte bra i magen alls faktiskt Charlotte. Jag förstår att det finns saker bakom som jag inte riktigt vet om men oavsett så kämpar man sig igenom den typen av uppdrag. Det är min uppfattning i alla fall, säger Niklas Wikegård.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

EXTRA:

EXTRA: Klubbdirektören lämnar KHK

"Det är ett kritiskt läge för klubben."

Nanna Jami

Kl.09:26, 19 februari, 2018

EXTRA: Klubbdirektören lämnar KHK
Foto: Mattias Nilsson

På måndagen kom beskedet att Charlotte Gustavsson valt att lämna sin tjänst som klubbdirektör för KHK. Orsaken är att Gustavsson och styrelsen har olika syn på klubbens utveckling under säsongen som gått samt den framtida strategiska utvecklingen.

– Det stämmer, det är ett kritiskt läge för klubben, och då ställer jag min plats till förfogande. Så att styrelsen kan hitta en person som kan ta vid efter det arbete som jag påbörjat och kommit en bra bit med. Det är väldigt odramatiskt, och jag önskar självklart KHK all lycka framöver, säger Charlotte Gustavsson i ett pressmeddelande.

–  Vi är i ett prekärt läge där sporten behöver spela sig kvar i SHL och vi måste säkerställa ekonomiska licensen om fyra miljoner kronor i eget kapital. Beslutet kommer naturligtvis olägligt men vi respekterar dock Charlottes beslut och tackar henne för engagemanget under tiden i klubben och önskar henne all lycka i sin fortsatta karriär, säger ordförande Tobias Larsson.

Styrelsen påbörjar nu rekrytering av ny klubbdirektör.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Deadline-day

Här är KHK:s besked efter transferfönstrets sista dag

Blev det eller blev det inte en ny spelare till KHK?

Viktor Andersson

Kl.00:23, 16 februari, 2018

Här är KHK:s besked efter transferfönstrets sista dag
Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Bomben: Ännu ett KHK-förvärv försvinner

Sportchefen inte nöjd.

Viktor Andersson

Kl.16:05, 15 februari, 2018

Bomben: Ännu ett KHK-förvärv försvinner
Foto: Magnus Lejhall / BILDBYRÅN.

Nyss var det Per Ledin som försvann. Nu står det även klart att KHK släpper ett annat nyförvärv – nämligen Akim Aliu. Det skriver KHK i ett pressmeddelande.

Backen Akim Aliu lånas ut till IK Pantern. Det blev bara sex matcher i KHK-tröjan för Ali, som värvades in i januari.

– Vi har inte riktigt fått ut det vi vill av Akim och därför har vi tagit beslut att låna ut honom. Beslutet är taget i samförstånd med Akim själv. Vi önskar honom lycka till i Pantern, säger sportchefen Patric Larsson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Han ansluter till KHK

Förändringar i laget.

Nanna Jami

Kl.15:15, 15 februari, 2018

KLART: Han ansluter till KHK
Foto: Bildbyrån

Nu står det klart att utlånet av målvakten Henrik Lundberg till Södertälje blir förlängt till resten av säsongen. Almtunas målvakt Oscar Fröberg signas som tredje målvakt i KHK. Fröberg kommer att spela kvar i Almtuna och ansluta till KHK vid behov.

– En bra lösning för alla inblandade. Vi har Jönsson och ”Honken” på plats, och Oscar får matchträning i Almtuna. Dessutom får Henrik Lundberg istid och får spela matcher med SSK, säger sportchef Patric Larsson i ett pressmeddelande.

 

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng