KRIF värvar från KHK

Kallinge/Ronneby IF har värvat den 20-åriga backen Melker Persson från Karlskrona HK.

Ludvig Brännlund

Ludvig Brännlund

Kl.13:36, 21 april, 2017

KRIF värvar från KHK

Den Karlskronafostrade backen Melker Persson är nu klar för spel i Kallinge med KRIF Hockey. 

Den storväxte backen kommer senast från spel med KHK:s J20-lag och spelade även två matcher i SHL.

– Jag har hört mycket gott om KRIF. Föreningen vill framåt och gjorde ett väldigt bra resultat förra året. Jag fick en bra magkänsla när förfrågan kom, säger Melker Persson

– Jag är taggad för att spela seniorhockey i KRIF kommande säsong. Mina ambitioner är att skaffa mig erfarenhet och fortsätta utvecklas som spelare, säger Melker Persson.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KHK fick segerjubla i NKT Arena

Efter två förluster kunde Karlskrona HK äntligen ta säsongens första seger.

Michael Olsson

Michael Olsson

Kl.20:29, 23 september, 2017

KHK fick segerjubla i NKT Arena
Foto: Bildbyrån

Efter att ha förlorat de två inledande matcherna mot Skellefteå och Frölunda var Karlskrona HK rejält laddade inför lördagens hemmamatch mot nykomlingen Mora.

Den första perioden blev jämn och slutade 0–0 med en liten fördel till KHK som vann skottstatistiken med 13–10. Men i den andra perioden dröjde det bara 26 sekunder innan det small till i NKT Arena.

Konstantin Komarek tryckte dit 1–0 framspelad av Bobo Petersson och jublet steg hos hemmasupportrarna. Efter målet var det återigen jämnt mellan lagen och det fanns chanser åt båda hållen. Men det knappt tre minuter kvar av den andra perioden utökade Joachim Rohdin KHK:s ledning till 2–0, och gav laget ett bra utgångsläge inför den sista perioden.

I tredje perioden jagade Mora en reducering, men Johannes Jönsson höll tätt bakåt i KHK-buren. I slutminuterna plockade Mora ut sin målvakt, och det ledde till att KHK kunde punktera matchen när Marcus Paulsson lade in 3–0 i tom kasse med 33 sekunder kvar att spela.

Segern var KHK:s första för säsongen, och lagets första poäng.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Sikte på seger efter stormatchnederlaget

De hoppas på dubbel revansch i helgen.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.11:07, 23 september, 2017

2 bilder
  • Mjällby laddar om efter förlusten mot Landskrona. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån
    Mjällby laddar om efter förlusten mot Landskrona. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån
  • Mjällbys tränare Jonas Andersson. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån
    Mjällbys tränare Jonas Andersson. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån

Landskrona var för starkt för Mjällby under söndagens stormatch i Division 1 Södra. Det blev förlust hemma på Strandvallen med 1–2 efter att Mamadu Moro gjort lagets enda mål.

– Vi blev straffade rätt bra mot Landskrona där de gör två mål och vi blir passiva. Efter vår reducering är det jämnt igen där vi skapar några lägen. Vi skulle haft med oss en poäng men det var lite för många tekniska misstag. Uppladdningen inför helgen har varit bra där vi har gått igenom Landskronamatchen och vad vi kan ta med oss därifrån. Det har varit en bra vecka och killarna är revanschsugna. Vi går såklart för en seger, säger Mjällbytränaren Jonas Andersson.

Under lördagseftermiddagen väntar match i Jönköping mot seriesexan Husqvarna som senast bortaslog Ljungskile med 2–0.

– Det är ett bra lag som försöker spela fotboll och de bygger lite som vi gör för att ta sig uppåt till Superettan igen. Senast vi möttes var väl en av våra sämre prestationer under året. De ledde till slutet men vi kvitterade på övertid till 1–1. Det var ingen bra prestation så vi är revanschsugna, säger Andersson.

Det poängtappet var Mjällbys enda hemma på Strandvallen fram till förlusten mot Landskrona. Fast tidigare matcher är inget Jonas Andersson lägger mycket fokus på.

– Det är bara framåt som gäller och det är så pass längesedan vi möttes. Det har hänt mycket med vårt lag sedan dess i utvecklingen och är alltid nya förutsättningar. Vi har inte vetat om det blir spel på konstgräs eller vanligt gräs har förberett oss på båda scenarior. Vi har vår idé men också en plan B och det har lite kring olika spelartyper att göra beroende på underlag, säger han.

Mjällby får klara sig utan Joel Nilsson som är avstängd men samtidigt är Axel Andersson tillbaka efter en längre skadeperiod och han har gjort en dryg halvtimme med klubbens U19-lag.

I veckan blev det klart Andersson stannar i klubben dit han kom under mitten av förra säsongen. Han har förlängt sitt kontrakt över 2018 och målet för framtiden är en återkomst till Superettan.

– Man har funderat i några månader parallellt med de uppdrag man har. Det är skönt att det är klart och man kan titta kortsiktigt och långsiktigt. Det är bara positivt och känns skönt att klubben vill satsa vidare på mig. Det ger en boost att klubben är nöjd med det man gör.

Hur nära har du varit utländska klubbar?
– Det är alltid så att man gör något som är bra blir både spelare och ledare attraktiva. Det är väl positivt att det är på det sättet och detta kändes som det bästa alternativet för mig och familjen. Vi har verkligen något jävligt bra på gång. Det finns en glädje i att göra någonting bra, säger han.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Fotbollsguiden – 23 september: 31 lokala matcher

Sugen på att gå på lite fotboll i dag? I helgen spelas det hundratals matcher både på senior och ungdomsnivå. 24Blekinge har satt ihop en guide med samtliga lokala matcher.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.09:10, 23 september, 2017

Fotbollsguiden – 23 september: 31 lokala matcher

Div 1 Södra, herrar
16:00 FK Karlskrona–Utsiktens BK, Västra Mark IP

Div 3 Sydöstra Götaland, herrar
15:00 IFK Karlshamn–Saxemara IF, Vägga IP 1
15:00 Ronneby BK–IFÖ Bromölla IF, Jernvallen
15:00 Sölvesborgs GoIF–Kalmar AIK FK, Svarta Led

Div 1 Södra Götaland, damer
13:00 Lörby IF–Asarums IF FK, Lörby Park

Div 4 herrar
13:00 Nättraby GoIF–Jämjö GoIF, Nättraby IP
14:00 Hörvikens IF–Hällaryds IF, Gröna Vallen
14:00 Lyckå FF–Högadals IS, Lyckåvallen

Div 5 Herrar
13:00 FK Sölvesborg United–Kristianopels GoIF, Ringaslätt
14:00 AIK Atlas–IF Trion, Havsvallen
14:00 BK Union–FK Karlshamn United, Brunnsängen IP
14:00 Hoby GIF–Backaryd SK, Bräknevallen

P14 Kompisligan Blå (9) Höst
10:00 FK Karlskrona 4–Jämjö GoIF, Lyckåvallen

P14 Kompisligan Gul (9) Höst
10:00 Nättraby GoIF 3–Mörrum/Pukavik, Nättraby IP 1
11:00 Hoby GIF–FK Karlskrona 5, Bräknevallen

P14 Kompisligan Grön (11) Höst
10:30 Rödeby AIF 1–Asarums IF FK 2, Åvallen
11:00 IFK Karlshamn–Kallinge SK, Vägga IP
11:00 Saxemara IF 2–Rödeby AIF 2, Hejan Saxemara

P12 Kompisligan Vit Höst
10:00 Asarums IF FK 1–Saxemara IF, Asarums IP

P12 Kompisligan Grön Höst
11:00 Hasslö GoIF–Jämjö GoIF, Skärgårdsvallen

P12 Kompisligan Gul Höst
12:15 Lyckå FF 3–Mjällby AIF, Lyckåvallen

P11 Kompisligan Blå Höst
10:00 Listerby IK–FK Karlskrona 1, Åsavallen

P11 Kompisligan Grön Höst
11:00 Olofströms IF 2–Kallinge SK, Holjeskolan

P11 Kompisligan Vit Höst
13:00 Jämshögs IF–Saxemara IF, Motorpavallen

F14 Kompisligan Höst
10:30 Sölvesborg/Lörby (9)–FK Karlskrona 2 (9), Svarta Led

F12 Kompisligan Höst
11:00 Rödeby AIF–Listerby IK, Åvallen

Div 2 Sydöstra Götaland Dam
13:00 Runsten/Möckleby IF–IFK Karlshamn, Runvallen
15:00 Team Södermöre–Kristianopels GoIF, Tvärskogs IP
16:00 Nättraby GoIF–Ronneby BK, Nättraby IP

Div 4 Blekinge Dam
12:00 Ronneby BK U (9-m)–Rödeby AIF, Jernvallen
14:00 Ramdala IF U (9-m)–Listerby IK, Säbyvallen

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Tre raka förluster – nu gästar topplaget

De hoppas vända dyster trend.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.22:30, 22 september, 2017

Tre raka förluster – nu gästar topplaget
Karlskrona ställs i helgen mot Utsikten. Foto: Lennart Månsson/Bildbyrån

FK Karlskrona gick obesegrat igenom både juli och augusti då man tog elva poäng på fem matcher. September däremot har varit svårare för sjuan i Division 1 Södra som förlorat mot Mjällby, Ängelholm och Qviding.

Nu väntar spel hemma mot serietvåan Utsikten som gått starkt den senaste tiden och på fem matcher bara tappat poäng i en.

– Det är laget som tillsammans med Landskrona var förhandsfavoriter. Landskrona har infriat detta och Utsikten har till viss del gjort det. Som lag värvade de rätt många spelare och det innebär att de har ett väldigt homogent lag med få individuella svagheter. Deras spelsätt är ett av de mest konsekventa och har bäst färdigheter i uppbyggnadsspelet. Sedan kryddas det med att vara starka på omställningar och att komma till avslut, säger Karlskronas tränare Anders Torstensson.

Han pekar på att Utsikten till skillnad från andra lag inte har någon fixstjärna man behöver lägga fokus på utan styrkan är deras breda trupp. När lagen möttes under vårsäsongen vann Utsikten med 2–1.

– Senaste matchen minns jag för de har tio raka segrar hemma men vi gav de en rejäl match. De är bättre hemma på sitt konstgräs och vi hade både 1–1 och ett flertal chanser, säger Torstensson.

Hur ser du på att ni har tre raka förluster?
– Det är mer ett konstaterande. Innan dess hade vi fem raka utan förlust men metoden är inte annorlunda för det. Vi måste titta på vad det är som gör vad som förlorar matcher och rätta till det. Tillsammans med spelarna har vi en väldigt god analys över vad som brustit i vissa situationer, säger han och fortsätter:

– Samtidigt gjorde vi året kanske bästa halvlek mot Ängelholm men släpper samtidigt in tre mål på tre skott. Jag tror inte jag varit med om något liknande någonsin. Mot Qviding har vi ett liknande scenario där vi kanske var det bästa laget i 80 minuter men hade en svacka i tio minuter och blev orimligt straffade för misstagen. Vi har en helt sjuk procent av avslut som lyckas leta sig in.

Karl Lindqvist gjorde lagets mål mot Qviding senast är avstängd och ligger delad trea i skytteligan med tolv mål. Han kommer inte till spel på grund av avstängning.

– Förra året var det många olyckskorpar som kraxade när Alex Petersson fick sin korsbandsskada. Då hade vi andra spelare som tog ansvar. Vi har en bred trupp och det tror jag blir fallet nu också, säger Torstensson.

Annars är läget i laget som till den senaste matchen med skillnaden att målvakten Sebastian Halle inte kan vara med eftersom han fick hjärnskakning då. Samtidigt väntar Alexander Petersson fortfarande på klara besked kring sina korsbandsbesvär.

– Vet inte med Alex skada och han ska till läkare i Ängelholm för en ny undersökning. De kunde inte ställa någon diagnos med hjälp av röntgenplåtarna senast, säger Torstensson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Mystiska siffran fortsätter att hemlighållas

Fortfarande okänt vad siffran står för.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.10:44, 22 september, 2017

Mystiska siffran fortsätter att hemlighållas
Nummer 17 pryder mittcirkeln i NKT Arena. Foto: Karlskrona HK

Mitt på isenNKT Arena syns siffran 17 efter en idé från SHL-sponsorn Nordicbet. Olika siffror pryder samtliga mittcirklar hos klubbana i SHL men dess betydelse har tidigare inte avslöjats.

Under fredagen gick SHL ut med att siffrorna i mittcirkeln är hyllningstal till svensk hockey i stort och de 14 klubbarna i ligan. Klubbarna har själva fått välja sin siffra men vad eller vem som hyllas är fortfarande inte offentliggjort.

– Vi är vana vid många frågor inför säsongstart, men i och med dessa mittcirklar har engagemanget varit extra stort! Inte minst på de sociala plattformarna. Otroligt roligt att se klubbarnas och fansens engagemang i detta. Alla klubbar har verkligen tänkt till och siffrorna symboliserar något eller någon med stor betydelse för varje klubb. Det känns som ett väldigt kul initiativ där NordicBet också ger tillbaka delar av den mest centrala punkten i varje arena till klubbarna, spelarna, publiken och supportrarna, säger SHL:s vd Jörgen Lindgren.

Siffrornas betydelse ska avslöjas längre fram men SHL-supportrarna får spekulera fram till dess. I KHK-kretsar har nummer 17 tolkats som en hyllning till att klubben fyller 17 år under säsongen eller som en möjlig hommage till någon gammal spelare.

– Vår utgångspunkt i att sponsra SHL är hela tiden klubbarna och supportrarna. Vi vill helt enkelt ge något mer och inte bara visa upp vår logotype. Det här, känner vi, är ett utmärkt sätt att göra det på – det vill säga att hylla saker och personer som betyder extra mycket för respektive klubb, säger Joakim Jörlander, sponsorship manager på NordicBet.

24Blekinge har varit i kontakt med Karlskrona HK:s pressansvarige Niclas Skoglund som inte ville berätta mer.

– Det är hemligt, ett tag till, sa han.

När blir det offentligt?
– Det styrs helt av SHL och Nordicbet. Jag kan egentligen inte säga någonting.

Under helgen öppnar en tävling på sidan Hyllningstalet där fansen får spekulera fritt.

FaktaSiffrorna i SHL-lagen arenor 

Brynäs – 50
DIF – 16
Frölunda – 24
Färjestad – 51
HV71 – 3
Karlskrona – 17
Linköping – 76
Luleå – 40
Malmö – 7
Mora – 10
Rögle – 9
Växjö – 20
Örebro – 90

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng